Четвер, 24.07.2025, 08:07
Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт учительки української мови та літератури Іванченко Валентини

Категорії розділу
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 36
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Конспекти уроків

Головна » Уроки » 8 клас

Люби, плекай природу нашу...Словосполучення.Типи підрядного зв'язку

Урок української мови у 8 класі

Тема: Словосполучення.  Типи підрядного звязку: узгодження, керування , прилягання.

Мета: навчити розрізняти типи підрядного зв’язку, визначати види словосполучень за приналежністю головного слова до певної частини мови; формувати уміння знходити  словосполучення у реченнях, сформувати навички правильного визначення різних видів підрядного зв’язку, конструювати словосполучення з ними, виховувати любов до природи.

 

Обладнання: схеми, таблиця -  опора (на кожній парті) , світлофори ,  таблиця (на дошці), роздавальний матеріал з осіннім пейзажем, жетони-смайлики, пісня Іво Бобула «А вже осінь прийшла у мій сад»

Тип уроку: урок вивчення і засвоєння знань

Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво, музика, народознавство, українська література

Епіграф.

Люби, плекай природу нашу, цвітінь, росою споєну.

 Спостерігай красу пейзажу і малюй її по - своєму.

                                                     Д. Білоус

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

   1. З’ясування  емоційного стану школярів.

          У кожного на парті лежать світлофорчики. За допомогою них передайте свій емоційний стан на  початку  уроку.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

   1.Бліцопитування.

1.Словосполучення – це...

2. За морфологічним вираженням головного слова словосполучення поділяються на ...(іменні, дієслівні, прислівникові)

3. За будовою бувають …(прості і складні)

4. За поєднанням компонентів(синтаксичні, лексичні, фразеологічні)

5. Сполучення слів, які не бувають словосполученнями ...

 

2. Робота з таблицею - опорою (на кожній парті)- учні пригадують, звернувшись до таблиці

 

Додаток                                                                   Схема

За будовою

ПРОСТІ

складаються з двох повнозначних слів, між якими один вид синтаксичних відношень:

сонячний  (який?) день;

піти  (куди?) ліворуч.

СКЛАДНІ

складаються з трьох чи більше компонентів, між якими два і більше синтаксичних відношень:

наші (чиї?) маленькі (які?) друзі;

лагідний (який?) голос (кого?) матусі.

За поєднанням компонентів

ВІЛЬНІ  (синтаксичні)

утворюється в процесі мовлення, і кожне слово зберігає своє лексичне значення

робити уроки, відвідати лікаря.

СТІЙКІ (лексичні)

Існують у мові в готовому вигляді і за значенням зазвичай тотожні одному або кільком словам

зарубати на носі;  дійна корова

За головним словом

ІМЕННІ

головне слово іменник, прикметник, числівник займенник

широкий у плечах;

щось рідне.

ДІЄСЛІВНІ

головне слово - форми дієслова

записаний до лікаря;

відчути смак.

ПРИСЛІВНИКОВІ

головне слово – прислівник

надзвичайно корисно;

високо у небі.

За способом підрядного зв’язку

УЗГОДЖЕННЯ

залежне слово вживається у тому ж роді, числі, відмінку, що й головне слово

класний твір;

весела посмішка.

КЕРУВАННЯ

головне слово керує залежним, яке приєднується до головного за допомогою прийменника або без нього

підійшов до річки;

свято осені.

ПРИЛЯГАННЯ

залежне слово зв’язане з головним лише за змістом

приплив швидко;

написав безграмотно.

           

 

 

 

ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

 

  1. Пояснення вчителя за таблицею (на дошці) і за таблицями – опорами про типи підрядного зв’язку у словосполученнях.
  2. Учні записують приклади у зошит на кожен спосіб зв’язку.
  3. Тренувальні вправи

●  Утворити словосполучення. Визначити тип підрядного зв’язку. Записати у 3 колонки.

Пишатися , краса; раді, осінь; прогулянка, гай; жовтогарячий , осінь; мальовнича, край; радіти, дуже; теплий, осінь; казковий, краєвид; по- осінньому, теплий; надзвичайно красиво; бабина, літо.

  • Діти, а зараз яка пора року? А яка осіння пора вас найбільше приваблює?(«Бабине літо»)

«Бабине літо» - це наймальовничіша осіння пора.

  1. Сузіря Плеяди  словяни називали Баби, бо його добре видно на зоряному небі саме в цей час.
  2. Це пора, коли на осінньому сонці баби ще мають змогу погрітися.
  3. Павутинне пояснення: Баба – Яга чудової пори осені літає в ступі і розкидає

        павутиння. Чехи так і називали: павутинне літо.

  • Які осінні свята знаєте? (27 вересня Воздвиження хреста, 14 жовтня – Покрова)
  •  Виписати словосполучення із речення, тип зв’язку

Стоїть лагідна пора бабиного літа, останні сонячні дні такі ласкаві, оповиті сріблястим мереживом, прощальним ячанням журавлів, що відлітають у вирій.

     ●    Розглянути малюнки з осіннім пейзажем (на дошці і на парті)

  • Скласти словосполучення, визначити тип підрядного зв’язку.

До слова осінь дібрати прикметники

(Для довідок. Казковий краєвид, білокора береза,осіння днина, сяюче золотом листя, золотий вересень, подих осені, барви осіннього лісу; осінь барвиста, гарна, чудова, золота, незвичайна, печальна, сумна, рання, тепла)

  1. Фізкультхвилинка.Вітер дерева колише,гойдає, птахи летять, відлітають. А діти тихенько за парти сідають.
  2. Літературна хвилинка. Чудові осінні образи створила Ліна Костенко.

Красива осінь вишиває клени

Червоним, жовтим, срібним, золотим.

А листя просить:- Виший нас зеленим!

Ми ще побудем, ще не облетим.

А листя просить:- Дай нам тої втіхи!

Сади прекрасні, роси – як вино.

Ворони п’ють надкльовані горіхи.

А що їм, чорним? Чорним все одно.

Двори стоять у хуртовині айстр.

Яка рожева й синя хуртовина!

  1. Проблемне питання З’ ясуйте, наведені пари слів будуть словосполученням?

Підкралася осінь.

Дерева прибралися.

Жовкне і осипається листя.

Листячко шелестить.

Дощ і вітер. Ясний день, понад річкою, мій друг, ліс замріявся, сонячний ранок.

  1. «Впіймай словосполучення» Виписати словосполучення. Визначити тип підрядного зв’язку.

По садах пустинних їде гордовито осінь жовтокоса на баскім коні.

Облітають квіти, обриває вітер пелюстки печальні в синій тишині.

*      Музична пауза. Аудіозапис пісні Іво Бобула «А вже осінь прийшла у мій сад»

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Робота в групах .

І група. З вірша про осінь виписати  3- 5 словосполучень , визначити вид підрядного зв’язку.

Красива осінь вишиває клени

Червоним, жовтим, срібним, золотим.

А листя просить:- Виший нас зеленим!

Ми ще побудем, ще не облетим.

А листя просить:- Дай нам тої втіхи!

Ворони п’ють надкльовані горіхи.

А що їм, чорним? Чорним все одно.

Двори стоять у хуртовині айстр.

Яка рожева й синя хуртовина!

ІІ група. Виписати з речень словосполучення, визначити тип підрядного зв’язку.

У вересні жовкне й осипається листя каштанів.

Тоненька берізка тихо й задумливо завмерла на галявині.

Красуня- осінь підходила помалу, спрокволу.

Індивідуально (визначити головне й залежне слово)

Осіннє небо, золотий вересень, шукати в траві, жовтогаряча осінь.

  • Перевірка робіт.

V. Підсумок  уроку

  1. Слово вчителя.Наш урок підходить до кінця. Чи змінився ваш настрій на кінець уроку (показують світлофорчики)

 2. «Відкритий мікрофон»: закінчіть речення

“Цей урок навчив мене...”

“На уроці я дізнався про...”

“Урок мені сподобався/не сподобався, бо...”                                                                       

 3. Оцінювання

Спасибі вам, що працювали,

що результати показали,

що не соромились творити

і ці жетони заробити.

                                                                                                                                        

 

VІ.Завдання додому

Достатній та середній рівень. Опрацювати таблиці – опори, виписати 8-10 словосполучень , визначити тип підрядного зв’язку.

Високий рівень. Скласти 10 словосполучень з різними типами підрядного зв’язку.

Категорія: 8 клас | Додав: Ivanchenko (22.11.2014)
Переглядів: 5187 | Рейтинг: 4.8/1369
Всього коментарів: 0
avatar
Пошук
Вхід на сайт
Свята в Україні
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Корисні посилання