Урок української літератури у 7 класі
Тема уроку. Т. Шевченко. Творче життя поета. «Мені тринадцятий минало». Зміна емоційного стану незахищеної дитячої душі у великому і складному світі. Контраст
Мета уроку: поглибити знання учнів про життя і творчість Т. Шевченка, проаналізувати його автобіографічний програмовий твір; ознайомити дітей з контрастом як художнім прийомом; розвивати вміння виразно читати поетичні твори та робити їх ідейно – художній аналіз; виховувати почуття пошани, поваги до творчості Т. Шевченка, рідного краю, народу.
Тип уроку: засвоєння нових знань з використанням ІКТ
Обладнання: Авраменко О. М. Українська література. Підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл. - К.: Грамота, 2007., портрет Т. Шевченка, аудіозапис поезії «Мені тринадцятий минало», репродукція картини І.Їжакевича «Тарас – пастух», ілюстрації з комплекту «Т. Шевченко», кросворд, тестові завдання, комп’ютерна презентація
Методи й прийоми: бесіда, ігрові прийоми, тести, , розгадування кросворда, пояснення вчителя, комп’ютерна презентація, робота з картинами, «Мікрофон», «Доміно», учнівські проекти
Епіграф уроку:
Благословен той день день і час,
Коли прослалась килимами
Земля, яку скропив Тарас
Малими босими ногами…
М. Рильський
Хід уроку
І. Організаційний момент
1.«Світлофор» (виявлення готовності учнів до уроку)
2. Емоційний настрій
Я всміхаюсь сонечку.
- Добридень, золоте!
Я всміхаюсь квіточці.
- Хай вона цвіте!
Я всміхаюсь дощику.
- Лийся мов з відра!
Друзям усміхаюся , зичу всім добра!
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.Прийом «Доміно»
• Хто такий Шевченко?
Шевченко → поет → прозаїк → драматург → художник → перекладач → громадський діяч
2.«Вільний мікрофон»
Діти, скажіть, будь ласка, чи знають у ваших родинах вірші Т. Шевченка? Які? Чи є у ваших оселях портрет Шевченка?
Що вам відомо про цього письменника?
Чому дитинство Тараса було безрадісним?
Які творчі здібності мав Тарас Григорович?
Хто і яким чином викупив Шевченка з кріпацтва?
Назвіть твори письменника, які вам відомі.
ІІІ. Мотивація теми, мети уроку
Учні працюють з епіграфом
ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1.Вступне слово вчителя про XІX століття – вік високого літературного спалаху в Україні. Відомі славні імена І. Котляревського, Т. Шевченка, І. Франка, Лесі Українки.
Ким був Шевченко для України?
Батьком нації називали Шевченка дорослі ще за його життя, а діти линули до нього як до свого захисника. Шевченко любив малечу, адресував їй найласкавіші слова, а наприкінці життя уклав для українських діток «Буквар південноруський», що був «лебединою піснею». Виданий тиражем 10 тисяч примірників за кошт Шевченка, який намалював автопортрет і розіграв його в лотерею. Поет хотів, щоб українські діти вчилися своєю мовою, ставали освіченими.
2. Виступи творчих груп. Група «Юних біографів»
• Гра «Пінг – понг» ( учні виходять до дошки і дають питання один одному за біографією Т. Шевченка). Учні мали вдома випереджувальне завдання - опрацювати матеріал підручника на стор. 54 – 55 та додаткову літературу про Т. Шевченка. Орієнтовні запитання, які можна поставити за вивченим матеріалом.
1) Де й коли народився Т. Шевченко?
2) Ким був батько Тараса?
3) Що ти дізнався нового про дитинство майбутнього поета?
4) Хто такий Іван Сошенко? Яку роль він відіграв у житті Шевченка?
5) На які періоди поділяється творчість митця?
6) Що було написано поетом у ранній період творчості?
7) Чому поетичну творчість 1843 – 1847 років вважають «золотою порою» Шевченка -
поета?
9) Якою знаменною подією у житті поета позначена творчість після заслання?
10) Скільки років прожив письменник і де він похований?
• «Творче життя поета» (дослідження « Юних біографів»)
Періоди творчості Т. Шевченка
І. (1837 – 1843) – рання творчість.
ІІ. (1843 - 1847) – «золота пора».
ІІІ.(1847 - 1857) – невольнича поезія.
ІV. (1857 – 1861) – творчість після заслання.
3. Перегляд презентації «Він був сином мужика і став володарем у царстві духа» (І. Франко)
◘ Додаток до уроку (слайди №6-17)
4. Слово вчителя. На далекому засланні в уяві Шевченка постійно виникали картини рідного краю. Далеко були і широкий Дніпро, і біленькі українські хати, і вишневі садки. А навкруги виднівся тільки голий степ, брудні солдатські казарми. Про що ж писав поет на засланні? Серед творів різноманітної тематики виділяються автобіографічні вірші.
У поезії Т. Шевченка спостерігаємо широкі картини тогочасного життя. Дитинство поета було типовим для кріпосницької дійсності. Тож недаремно у багатьох творах Шевченка висвітлено автобіографічні моменти. Це такі вірші, як «І виріс я на чужині», «Якби ви знали, паничі», «І золотої, й дорогої» та інші.
Поет згадує свою першу подорож в Україну з того часу, як покинув її підлітком. З трепетом у серці відвідав тоді рідну Кирилівку, побачив жахливу бідність кріпаків і непомірну розкіш панства. У поезіях Шевченко розповідає про свої дитячі роки, згадує батьківську хату, в якій життя для сім'ї було справжнім пеклом.
А іноді така печаль
Оступить душу, аж заплачу.
А ще до того, як побачу
Малого хлопчика в селі.
У вірші «І золотої, й дорогої» автор змальовує долю дітей – кріпаків, так схожу на його власну. Жаль йому було дивитися на дитину – сироту, бо сам зазнав цього горя.
У вірші «О. А. Козачковському» згадуються роки навчання малого Тараса, його любов до читання, важкі умови життя.
- Ви, мабуть, здогадалися,чому ми сьогодні повторюємо автобіографічну поезію. Так, у вірші «Мені тринадцятий минало» теж присутні автобіографічні мотиви. Поезія написана Шевченком у 1847 році в Орській фортеці. Перебування в солдатах викликало у поета невимовний біль за безповоротно втраченими хвилинами радості волі, далеким дитинством. Спогади про нього іноді збуджували світлі почуття, які змінювалися смутком, тугою за рідним краєм. У такому стані, мабуть, він написав вірш «Мені тринадцятий минало».
5. Прослуховування аудіозапису поезії «Мені тринадцятий минало»
6. Словникова робота
Плоскінь – коноплина, що дає не сім’я, а пилок; її вибирають, поки вона не затверділа, і після певної обробки тчуть з неї полотно.
Уже покликали до паю – покликали до обіду.
Юроди́вий – жебрак, божевільний, який має надзвичайні здібності.
7. Робота над текстом твору (у підручнику)
Які враження викликала у вас ця поезія під час її прослуховування?
Що вам відомо про кріпацтво як суспільне явище?
Які роботи вимушені були виконувати діти – підлітки у панів?
Як склалася доля малого Тараса?
Хто допоміг хлопцю, коли він розплакався?
Чому, на думку хлопця, йому Бог не дав нічого?
Чому сльози хлопця у творі названо тяжкими?
Яка основна думка поезії? (Не зазнали щасливого дитинства Тарас і такі , як він, бо не мали волі, щасливої долі через гноблення народу панами)
На скільки частин можна поділити даний твір?Доберіть до них заголовки.
І. Веселий, піднесений настрій пастушка.
ІІ. Жорстока дійсність.
ІІІ. Дівчина розрадила хлопця.
• Коментар. У першій частині показане замилування підлітка чудовим навколишнім світом. Ласкаве сонце ніби купало хлопчину в своєму промінні, усміхалися до нього і небо, і сонце. Усе було невимовно гарним і рідним.
Друга частина контрастна до першої. Усвідомлення сирітської долі немовби закриває від пастушка осяяний сонцем світ. Тон вірша передає похмурий настрій поета. Драматизм розповіді про долю покривдженого сироти посилюється введенням протилежних кольорів – «сонце почервоніло», «село погоріло». І от з’являється дівчина. Її співчуття, голублення осяяло душу незмірним припливом радості, опромінило надією – і світ став кращим, дорожчим, ближчим, ніж раніше.
Зачитати рядки із вірша, які відповідали б цій ілюстрації (слайд № 19)
У поезії розкрито зміни у настрої хлопчика, викликані єднанням з природою, усвідомленням сирітської долі й почуттям вдячності до дівчини, що втішила Тараса - підлітка в горі. Емоційний стан дитячої душі змінюється, перемагає мотив доброти, любові.
Відповідно до емоційного стану душі героя учні читають поезію.
8. Читання вірша учнями
9. Робота в групах. Визначення художніх засобів та пояснення їхньої ролі у творі
І група визначає епітети : «небо голубеє», «тяжкі сльози» і порівняння:
«…любо стало, неначе в бога…»; «мов прокинувся, дивлюся»; «поцілувала…наче сонце засіяло, неначе все на світі стало моє».
ІІ група визначає метафори: «сонце гріло, не пекло»; «сонце… не довго молилось»; «сонце запекло, почервоніло і рай запалило»; «небо помарніло».
ІІІ група визначає риторичні оклики та запитання: «Господнє небо і село, ягня, здається, веселилось!»; « Поглянув я на ягнята – не мої ягнята!»; «…чи так мені чого було?»; «…чого так весело було?»
10. Робота за картиною І. Їжакевича «Тарас – пастух»
2) Питання для роботи за картиною
1) Де відбуваються події, зображені на картині?
2) Як одягнений хлопчик?
3) Якого кольору трава? Яку пору року змальовано?
4) Як зображене село?
5) Що робить Тарас?
6) Який настрій викликає картина?
7) Чи подобається вам ця картина?
11. Пояснення вчителя
Контраст - це різко окреслена протилежність у чомусь: рисах характеру, у властивостях предметів чи явищ. За основу вірша Т. Шевченка «Мені тринадцятий минало» взято контраст – перша й третя частина твору протиставляються другій
У вірші «Мені тринадцятий минало» знайти рядки , які є контрастними.
(«Сонце гріло – не пекло!» - Та недовго сонце гріло»; «чого так весело було - хлинули сльози»).
Використовуючи цей прийом, якого ефекту досягає Т. Шевченко?
( За допомогою контрасту автор передає глибину й мінливість відчуттів, зміну настрою; контраст посилює змістове й емоційне звучання твору).
V. Закріплення вивченого матеріалу
Робота в групах
І група. Високий, достатній рівень
Кросворд за віршем "Мені тринадцятий минало".
1,9,10. Дії сонця, що допомагають автору підкреслити тогочасну несправедливість(запалило, запекло, почервоніло).
3.Слово, яке двічі повторюється у рядку вірша і підкреслює веселий, піднесений настрій пастушка (любо).
4,7. Здрібнілі слова, вжиті автором для зображення веселого настрою пастушка(сонечко,маленькому)
5,8. Означення до слів небо, сльози (голубеє, тяжкі).
6. Дієслово, яке відноситься до слова небо (помарніло).
По вертикалі 2. Дієслово, що ним поет підкреслює трагізм закріпаченого села(почорніло).
ІІ група. Середній рівень
Тестові завдання до теми «Т. Шевченко. Вірш «Мені тринадцятий минало»
І.Яку роботу виконував малий Т. Шевченко - кріпак?
а) випасав ягнят;
б) доглядав паненя;
в) малював картини для продажу.
2.Яка пора року відображена в поезії?
а) Осінь;
б) літо;
в) весна.
3. Через що малий Тарас заплакав, перебуваючи в бур'янах? Бо він:
а) заблукав;
б) не отримав нічого від бога;
в) боявся грози, дощу.
4. Що робила дівчина неподалік від Тарасика?
а) Копала картоплю;
б) плоскінь вибирала;
в) жито жала.
5. Після чого «неначе сонце засіяло...» для хлопчика-пастушка? Бо:
а) дівчина його поцілувала;
б) заспівав соловейко;
в) дядько дав йому цукерку.
6. У якого пана служив поет-кріпак?
а) Польського;
б) Новгородського;
в) Енгельгардта.
7. Жорстока дійсність часів кріпацтва відображена в поезії у частині
а) першій;
б) другій;
в) третій.
8. Чим закінчується твір Т. Шевченка?
а) Тяжким стражданням хлопця-пастушка;
б) пропозицією пана надати герою вільну;
в) радісні хлопець і дівчина погнали худобу до води.
9. Поезія «Мені тринадцятий минало» була написана Т. Шевченком
а) 1847р.; б) 1874р.; в) 1784р.
10. Герой твору молився Богу, сидячи:
а) на великому камені;
б) у бур'яні;
в) біля річки.
11. Небо і село у творі названо:
а) щирим;
б) господнім;
в) веселим.
12. Сонце гріло, а потім запалило:
а) копицю сіна;
б) сухе бадилля;
в) рай.
Відповіді:
1) а; 2)б; 3) б; 4)б; 5) а; 6) в;7) б; 8) в; 9) а; 10) б; 11) б; 12) в
VІ. Підсумки уроку
► Оцінювання навчальних досягнень учнів.
► «Кольорова феєрія». – Чи задоволені ви своєю роботою?
Червоний колір – так.
Жовтий – ні.
Зелений – не зовсім.
► Рефлексія
1)Які ваші враження від вивченої на уроці поезії? У який період творчості поета був написаний вірш «Мені тринадцятий минало»?
2)Яка робота на уроці вам найбільше сподобалася?
3)Над чим потрібно ще попрацювати?
VІІ. Домашнє завдання
Виразно читати вірш, опрацювати сторінки 54-58; відповідати на питання письмово с. 58(1-3); описати картину І.Їжакевича «Тарас – пастух».
Література
1. Авраменко О. М. Українська література: Підручник для 7 класу. – К.: Грамота, 2007.
2.Багмут Л. В. Вивчення поезії Т. Шевченка в 5 класі // ж. Вивчаємо українську мову та літературу. - 2010. - №5.
3.Красицький Д.Ф. Тарасові світанки: Повісті: Для середнього шкільного віку. - К: Веселка, 1989. - 264 с.
4.Маркович Т. І. Т. Шевченко. За сонцем хмаронька пливе», «Садок вишневий коло хати» //ж. Вивчаємо українську мову та літературу. – 2012 .- №5.
5.Спогади про Тараса Шевченка. - К., 1982.
6.Чупринін О. О. Усі уроки української літератури в 7 класі. - Харків, «Основа», 2007.
|