Субота, 26.07.2025, 02:17
Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт учительки української мови та літератури Іванченко Валентини

Категорії розділу
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 36
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Конспекти уроків

Головна » Уроки » 6 клас

урок української літератури

Урок української літератури у 6 класі                                      

Тема уроку. Леся Українка. Дитинство поетеси, роль родини у її вихованні. «Мрії», «Як дитиною, бувало».

Мета уроку : ознайомити учнів з життям і творчістю видатної письменниці , допомогти їм усвідомити  ідейно - художній зміст і значення поезії Лесі Українки ; розвивати навички виразного читання , коментування ліричних творів, визначення ролі художніх засобів у них ; виховувати почуття любові до батьків, родини, формувати стоїчні риси характеру.

 Обладнання:  портрет письменниці та фото її родини , картина В. Забашти «Лисенко слухає  гру Лесі», епіграф, на папері слова «грація», «стоїчний», «лицар», картина № 6 з комплекту «Ні! Я жива!», плакат «Леся Українка»

Епіграф :  «Се талант наскрізь мужній, хоч не позбавлений жіночої грації  і ніжності» (І. Франко)

Хід уроку

І. Організаційний етап

Емоційне налаштування на співпрацю.

Обмін побажаннями в парах («Побажай мені удачі»)

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Інтерактивна вправа «Займи позицію»

(До дошки виходять за бажанням кілька учнів , займають місце під позначкою «Так», «Ні».)

Теза «Кожен свідомий громадянин повинен знати , вивчати минуле свого народу. Зокрема добре знати життя і творчість духовних світочів, видатних письменників».

         2. Технологія «Мікрофон».

1) Що ви знаєте про Лесю Українку з попередніх класів?

2) Що в біографії поетеси вас найбільше вразило і схвилювало?

3) У чому , на вашу думку, полягає творчий подвиг Лесі Українки?

ІІІ. Мотивація теми, мети уроку

         1. Слово вчителя

         Колись , у далекому- далекому минулому грецький мудрець – філософ Зенон проводив заняття в Афінах. Він говорив, щ повинна мужньо і стійко переносити життєві труднощі, негаразди. Так виник філософський напрям – стоїцизм, а його прибічники стали називатися стоїками. Тепер про людину, яка виявляє стійкість і мужність , незламність волі під час життєвих випробувань , говорять, що вона має стоїчні риси характеру. Саме таким стоїчним характером і володіла Леся Українка.

         2. Звертаю увагу учнів на епіграф уроку.

(Словникова робота . Слово «грація» - чарівність, вишуканість.

Слово «стоїчний» – стійкий, мужній, незламний.)

ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Виступи домашніх  груп учнів «Юні біографи».   (Орієнтовні розповіді)

1- й учень. Леся Українка народилася на чарівній Волині у дворянській сім’ї.     Родина Косачів була незвичайною. Адже дала Україні й світові кількох письменників . Мати Лесі – письменниця Олена Пчілка. Літераторами, громадськими діячами , науковцями були дядько (брат матері) Михайло Драгоманов, брат Михайло Обачний, його дружина . Але найзнаменитішою стала, звичайно, сама Леся Українка.

            У дитинстві вона була бойовим дівчиськом, верховодила навіть у хлоп’ячому гурті. Та ось трапилося нещастя – узимку, під час Водохреща. Дівчинка провалилась, захворіла, і недуга мучила її все життя. Через це вона не відвідувала школи, але наполегливо вчилася сама та з допомогою батьків. Маючи чудові здібності, вона оволоділа кількома мовами , історією, літературою. Вона навіть написала підручник з історії стародавнього світу для своєї молодшої сестри , який пізніше був виданий як посібник для національної школи. Дуже любила Леся грати на фортепіано. Сама складала музику, а з 9 років почала писати вірші.                  

2 – й учень. Мати Лесі, Олена Пчілка, незважаючи на своє дворянське походження, вважала, що її діти мають добре знати життя народу, його звичаї, традиції, любити свій рідний край. Тому вона возила їх у мальовничі місця України, спонукала дочок до оволодіння технікою народної вишивки, до запису слів і нот народних пісень.

            Саме в дитинстві вона наслухалася чарівних розповідей про русалок, лісовиків, потерчат та водяників. Навіть якось уночі побігла сама до лісового озера. Щоб побачити їх. Через важку хворобу Лесі Українці доводилось їздити на лікування до Єгипту, в Крим, у Грузію. Уже дорослою , перебуваючи в одній з таких поїздок, поетеса згадала свої дитячі враження і написала прекрасну поему «Лісова пісня».                                        

            Косачі були збіднілими дворянами , окрім того, постійно потрібні були кошти на лікування Лесі. І все ж , незважаючи на скруту, Леся Українка знаходила можливість     допомагати іншим людям, котрі потребували цього. Вона дбала про те, щоб зберегти пам’ятки української культури, тому запрошувала до себе кобзарів, щоб записати їхні пісні і думи. 

2.Заслуховування розповідей учнів з домашньої групи «Юних літераторів».

1-й учень. (Розповідь з книги М. Олійника  тим часом знайомилася з Ольгою Олександрівною» до слів :  «Стишила гру. Заплуталась, збилася з ритму і , зрештою, перестала зовсім…»- розділ 10)

         - Демонстрація картини В. Забашти «Лисенко слухає гру Лесі»

2-й учень. ( Розповідь з книги М. Олійника «Леся» від слів : «Важко лежати нерухомо…» до  слів : «А час ішов , безрадісні дні  зміняли напівбезсонні ночі…»- 15 розділ).

- Демонстрація ілюстрації , на якій хвора Леся в ліжку (картина № 6)

- Чи зламала недуга Лесю Українку?

3. Слово вчителя. Як бачимо, Леся дуже любила музику. Знайомі пророкували їй майбутнє прекрасного музиканта, стверджували, що музика – її покликання, але…Життя розпорядилось інакше. «До мого фортепіано»  - напише  потім Леся у вірші  , бо тяжка хвороба забере у неї долю музиканта назавжди.

         Але українська культура не втратила митця, вона збагатилася прекрасною поетесою , ім’я якої облетіло світ.

4. Імпровізована сцена.

Леся(співає народну пісню)

                            Ой купався Іван

                            Та й  у воду упав.

                            Охо- хо- хо-хо!

                            Та й у воду упав!

Мамо, а звідки беруться пісні?

Мати. Як то звідки? Люди складають.

Леся. Люди? Я теж хочу!

Мати. Виростеш, то , може, й складеш.

Леся. Ні! Я хочу тепер! Ось послухай, мамо, я вже й початок маю!

                            Гей, козаче, тумо,

                            Горда наша думо!

                            Не йме тобі віри

                            Моє серце…

Мати (обіймає дочку). Гарно. Мов справжня пісня. Тільки до чого ж те «тумо»?

Леся. А як же? Я чула співають :жаба- баба, жито- сито, і в мене: думо- тумо!

Леся. Мамо, мамо! Ось почитаю тобі:

йника «Леся» від слів : «Леся Поблискують черешеньки

                            В листі зелененькім.

                            Черешеньки ваблять очі

                            Діточкам маленьким.

Учитель. Ось так творила маленька Леся.

5. Виразне читання вірша Лесі Українки «Мрії».

6. Аналіз ідейно- художнього змісту твору.

         А. Бесіда.

         1) Хто такі лицарі? Що вам про них відомо?  Яку людину ми називаємо лицарем сьогодні?

- Розповідь учня. ( У середні віки лицарями називали відважних, сміливих, мужніх воїнів, які носили важку зброю(лати, шолом, кольчугу) . Вони були озброєні списом і мечем. У 7 років хлопчиків віддавали на навчання досвідченим воїнам Вони навчали їх їздити верхи, стріляти з лука, метати спис, володіти мечем. Крім військових наук, хлопчиків привчали дотримуватися даного слова, бути ввічливими і тактовними , виручати один одного, шляхетно ставитися до жінки. У наші дні лицарем ми називаємо людину безкорисливу, готову на самопожертву в ім’я іншої, ввічливу, доброзичливу, захисницю слабшого, яка дотримує слова).

         2) Як ви розумієте слово «сперечник»?

         3) Як ви думаєте, чому ліричній героїні ближче до серця переможений, а не переможець?

         4) Які біографічні риси поетеси відображено у вірші?

         5) Як поетеса характеризує дитячі роки?

         6)Як ви думаєте, хто в даному випадку сильніший- переможець чи переможений?

         7) А на чиєму боці ви й чому саме?

         Б. Визначення теми, основної думки.

Тема : зображення мрій ліричної героїні, роздумів над сенсом життя. За яке необхідно боротися  до останньої краплі крові і обов’язково вірити в жадану перемогу.

Основна думка: уславлення мужності , героїзму, впевненості, віри в перемогу лицаря, його критика тих, хто пролив «кров не за рідний край».

В. Аналіз художніх засобів (письмово)

- Учні письмово розподіляють за видами:

Дитячі любі( роки); незвичайного, дивного; таємницею укриті; вродливі (королівни); розум очарували; гордих (переможців); розпростертий, прибитий; Здайся! Убий, не здамся!

 

Епітети

Метафори

Окличні речення

 

 

 

 

7. Виразне читання напам’ять вірша “Як дитиною, бувало».

8. Аналіз твору. Робота в парах.

 

 

 

Питання для роботи .

1) На скільки умовних частин можна поділити вірш? (На дві) Які риси характеру ліричної героїні виявляються у І частині вірша? (Гордість, стійкість, витривалість, терплячість)

2)Які зміни відбуваються з ліричною героїнею у ІІ частині? (Вона забуває давню гордість, боїться когось образити сміхом, насмішкою, схильна до прощення, тому плаче, щоб не сміятися над людськими вадами)

3) Художні особливості поезії. (Риторичні запитання: «Що болить?», метафори : «біль доходив», «зірватись має …епіграма», епітети: «злий жарт», «епіграма гостра,злобна»)

4) Тема вірша. (Болючі переживання поетеси з приводу власного здоров’я; намагання героїні боротися через силу з хворобою, яка її  спіткала в дитинстві )

5) Ідея твору. (Уславлення сили волі, терпимості, наполегливості дівчинки в боротьбі зі своєю хворобою).

 

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Гра «Третій зайвий»

 А) лихо, бувало,тихо;

Б) признавалась, сміялась, топталась;

В) драма, епіграма, телеграма.

2. Розгадування кросворда.

Марійка Допитлива склала для вас кросворд, розгадавши який ви прочитаєте ім'я жінки зі стоїчним характером, талановитої поетеси, відомої в усьому світі.

 

1) Край, у якому народилася Леся Українка.(Волинь)

2) Назва релігійного свята, на якому в дитинстві побувала Леся.(Водохреща)

3) Найчастіше Леся Українка виступала як прозаїк, драматург чи поетеса?(Поетеса)

4) Із  скількох років Леся почала  писати? (З 9 років)

5) Країна, де жила Леся Українка в останні роки? (Грузія)

6) Хто за походженням була Леся Українка? (Дворянка)

7) 3 якого предмета написала Леся підручник для своєї сестри? (З історії)

8) Де навчалася Леся Українка? (Вдома)

9) Як називається вірш Лесі Українки про захоплення переможеними, але такими, що не здалися, у вік лицарства?(«Мрії»)

10) Що завадило Лесі ходити до школи?  (Недуга)

11)Псевдонім матері Лесі   Українки.(Олена Пчілка)

 12)Прізвище знаменитого дядька Лесі. (Драгоманов)

 Відповідь. Леся Українка

 

VІ. Підсумки уроку. Рефлексія

  1. Слово вчителя

 Лариса Петрівна Косач. Леся Українка. Хіба жила на світі ще така жінка, в серці якої поєдналися б така мужність, така геніальність, такий вогонь і розум, така пристрасна любов , така відданість народові та Батьківщині? Ні. Другої такої на світі не було.

         Кажуть: ти не вмирала ніколи,

         Кажуть: ти , наче пісня, живеш.

         Ніби юність, ясна, смаглочола,

         По країні в майбутнє ідеш.

Тож  будемо  і ми вчитися терпінню , вірі, любові, надії у нашої неповторної Лесі Українки.

2. Технологія «Незакінчені речення».

         1. Для мене Леся Українка – це …

         2. На уроці я навчився…

         3. На уроці я дізнався…

3. Метод «Прес» .

Аргументуйте чи спростуйте тезу «Життя Лесі Українки було безрадісним».

4. Оцінювання.

VІІ. Домашнє завдання. Виразно читати та аналізувати вірші , вивчити напам’ять «Як дитиною, бувало»

 

 

 

 

 Урок української літератури у 6 класі                                      

Тема уроку. Леся Українка. Дитинство поетеси, роль родини у її вихованні. «Мрії», «Як дитиною, бувало».

Мета уроку : ознайомити учнів з життям і творчістю видатної письменниці , допомогти їм усвідомити  ідейно - художній зміст і значення поезії Лесі Українки ; розвивати навички виразного читання , коментування ліричних творів, визначення ролі художніх засобів у них ; виховувати почуття любові до батьків, родини, формувати стоїчні риси характеру.

 Обладнання:  портрет письменниці та фото її родини , картина В. Забашти «Лисенко слухає  гру Лесі», епіграф, на папері слова «грація», «стоїчний», «лицар», картина № 6 з комплекту «Ні! Я жива!», плакат «Леся Українка»

Епіграф :  «Се талант наскрізь мужній, хоч не позбавлений жіночої грації  і ніжності» (І. Франко)

Хід уроку

І. Організаційний етап

Емоційне налаштування на співпрацю.

Обмін побажаннями в парах («Побажай мені удачі»)

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Інтерактивна вправа «Займи позицію»

(До дошки виходять за бажанням кілька учнів , займають місце під позначкою «Так», «Ні».)

Теза «Кожен свідомий громадянин повинен знати , вивчати минуле свого народу. Зокрема добре знати життя і творчість духовних світочів, видатних письменників».

         2. Технологія «Мікрофон».

1) Що ви знаєте про Лесю Українку з попередніх класів?

2) Що в біографії поетеси вас найбільше вразило і схвилювало?

3) У чому , на вашу думку, полягає творчий подвиг Лесі Українки?

ІІІ. Мотивація теми, мети уроку

         1. Слово вчителя

         Колись , у далекому- далекому минулому грецький мудрець – філософ Зенон проводив заняття в Афінах. Він говорив, щ повинна мужньо і стійко переносити життєві труднощі, негаразди. Так виник філософський напрям – стоїцизм, а його прибічники стали називатися стоїками. Тепер про людину, яка виявляє стійкість і мужність , незламність волі під час життєвих випробувань , говорять, що вона має стоїчні риси характеру. Саме таким стоїчним характером і володіла Леся Українка.

         2. Звертаю увагу учнів на епіграф уроку.

(Словникова робота . Слово «грація» - чарівність, вишуканість.

Слово «стоїчний» – стійкий, мужній, незламний.)

ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Виступи домашніх  груп учнів «Юні біографи».   (Орієнтовні розповіді)

1- й учень. Леся Українка народилася на чарівній Волині у дворянській сім’ї.     Родина Косачів була незвичайною. Адже дала Україні й світові кількох письменників . Мати Лесі – письменниця Олена Пчілка. Літераторами, громадськими діячами , науковцями були дядько (брат матері) Михайло Драгоманов, брат Михайло Обачний, його дружина . Але найзнаменитішою стала, звичайно, сама Леся Українка.

            У дитинстві вона була бойовим дівчиськом, верховодила навіть у хлоп’ячому гурті. Та ось трапилося нещастя – узимку, під час Водохреща. Дівчинка провалилась, захворіла, і недуга мучила її все життя. Через це вона не відвідувала школи, але наполегливо вчилася сама та з допомогою батьків. Маючи чудові здібності, вона оволоділа кількома мовами , історією, літературою. Вона навіть написала підручник з історії стародавнього світу для своєї молодшої сестри , який пізніше був виданий як посібник для національної школи. Дуже любила Леся грати на фортепіано. Сама складала музику, а з 9 років почала писати вірші.                  

2 – й учень. Мати Лесі, Олена Пчілка, незважаючи на своє дворянське походження, вважала, що її діти мають добре знати життя народу, його звичаї, традиції, любити свій рідний край. Тому вона возила їх у мальовничі місця України, спонукала дочок до оволодіння технікою народної вишивки, до запису слів і нот народних пісень.

            Саме в дитинстві вона наслухалася чарівних розповідей про русалок, лісовиків, потерчат та водяників. Навіть якось уночі побігла сама до лісового озера. Щоб побачити їх. Через важку хворобу Лесі Українці доводилось їздити на лікування до Єгипту, в Крим, у Грузію. Уже дорослою , перебуваючи в одній з таких поїздок, поетеса згадала свої дитячі враження і написала прекрасну поему «Лісова пісня».                                        

            Косачі були збіднілими дворянами , окрім того, постійно потрібні були кошти на лікування Лесі. І все ж , незважаючи на скруту, Леся Українка знаходила можливість     допомагати іншим людям, котрі потребували цього. Вона дбала про те, щоб зберегти пам’ятки української культури, тому запрошувала до себе кобзарів, щоб записати їхні пісні і думи. 

2.Заслуховування розповідей учнів з домашньої групи «Юних літераторів».

1-й учень. (Розповідь з книги М. Олійника  тим часом знайомилася з Ольгою Олександрівною» до слів :  «Стишила гру. Заплуталась, збилася з ритму і , зрештою, перестала зовсім…»- розділ 10)

         - Демонстрація картини В. Забашти «Лисенко слухає гру Лесі»

2-й учень. ( Розповідь з книги М. Олійника «Леся» від слів : «Важко лежати нерухомо…» до  слів : «А час ішов , безрадісні дні  зміняли напівбезсонні ночі…»- 15 розділ).

- Демонстрація ілюстрації , на якій хвора Леся в ліжку (картина № 6)

- Чи зламала недуга Лесю Українку?

3. Слово вчителя. Як бачимо, Леся дуже любила музику. Знайомі пророкували їй майбутнє прекрасного музиканта, стверджували, що музика – її покликання, але…Життя розпорядилось інакше. «До мого фортепіано»  - напише  потім Леся у вірші  , бо тяжка хвороба забере у неї долю музиканта назавжди.

         Але українська культура не втратила митця, вона збагатилася прекрасною поетесою , ім’я якої облетіло світ.

4. Імпровізована сцена.

Леся(співає народну пісню)

                            Ой купався Іван

                            Та й  у воду упав.

                            Охо- хо- хо-хо!

                            Та й у воду упав!

Мамо, а звідки беруться пісні?

Мати. Як то звідки? Люди складають.

Леся. Люди? Я теж хочу!

Мати. Виростеш, то , може, й складеш.

Леся. Ні! Я хочу тепер! Ось послухай, мамо, я вже й початок маю!

                            Гей, козаче, тумо,

                            Горда наша думо!

                            Не йме тобі віри

                            Моє серце…

Мати (обіймає дочку). Гарно. Мов справжня пісня. Тільки до чого ж те «тумо»?

Леся. А як же? Я чула співають :жаба- баба, жито- сито, і в мене: думо- тумо!

Леся. Мамо, мамо! Ось почитаю тобі:

йника «Леся» від слів : «Леся Поблискують черешеньки

                            В листі зелененькім.

                            Черешеньки ваблять очі

                            Діточкам маленьким.

Учитель. Ось так творила маленька Леся.

5. Виразне читання вірша Лесі Українки «Мрії».

6. Аналіз ідейно- художнього змісту твору.

         А. Бесіда.

         1) Хто такі лицарі? Що вам про них відомо?  Яку людину ми називаємо лицарем сьогодні?

- Розповідь учня. ( У середні віки лицарями називали відважних, сміливих, мужніх воїнів, які носили важку зброю(лати, шолом, кольчугу) . Вони були озброєні списом і мечем. У 7 років хлопчиків віддавали на навчання досвідченим воїнам Вони навчали їх їздити верхи, стріляти з лука, метати спис, володіти мечем. Крім військових наук, хлопчиків привчали дотримуватися даного слова, бути ввічливими і тактовними , виручати один одного, шляхетно ставитися до жінки. У наші дні лицарем ми називаємо людину безкорисливу, готову на самопожертву в ім’я іншої, ввічливу, доброзичливу, захисницю слабшого, яка дотримує слова).

         2) Як ви розумієте слово «сперечник»?

         3) Як ви думаєте, чому ліричній героїні ближче до серця переможений, а не переможець?

         4) Які біографічні риси поетеси відображено у вірші?

         5) Як поетеса характеризує дитячі роки?

         6)Як ви думаєте, хто в даному випадку сильніший- переможець чи переможений?

         7) А на чиєму боці ви й чому саме?

         Б. Визначення теми, основної думки.

Тема : зображення мрій ліричної героїні, роздумів над сенсом життя. За яке необхідно боротися  до останньої краплі крові і обов’язково вірити в жадану перемогу.

Основна думка: уславлення мужності , героїзму, впевненості, віри в перемогу лицаря, його критика тих, хто пролив «кров не за рідний край».

В. Аналіз художніх засобів (письмово)

- Учні письмово розподіляють за видами:

Дитячі любі( роки); незвичайного, дивного; таємницею укриті; вродливі (королівни); розум очарували; гордих (переможців); розпростертий, прибитий; Здайся! Убий, не здамся!

 

Епітети

Метафори

Окличні речення

 

 

 

 

7. Виразне читання напам’ять вірша “Як дитиною, бувало».

8. Аналіз твору. Робота в парах.

 

 

 

Питання для роботи .

1) На скільки умовних частин можна поділити вірш? (На дві) Які риси характеру ліричної героїні виявляються у І частині вірша? (Гордість, стійкість, витривалість, терплячість)

2)Які зміни відбуваються з ліричною героїнею у ІІ частині? (Вона забуває давню гордість, боїться когось образити сміхом, насмішкою, схильна до прощення, тому плаче, щоб не сміятися над людськими вадами)

3) Художні особливості поезії. (Риторичні запитання: «Що болить?», метафори : «біль доходив», «зірватись має …епіграма», епітети: «злий жарт», «епіграма гостра,злобна»)

4) Тема вірша. (Болючі переживання поетеси з приводу власного здоров’я; намагання героїні боротися через силу з хворобою, яка її  спіткала в дитинстві )

5) Ідея твору. (Уславлення сили волі, терпимості, наполегливості дівчинки в боротьбі зі своєю хворобою).

 

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Гра «Третій зайвий»

 А) лихо, бувало,тихо;

Б) признавалась, сміялась, топталась;

В) драма, епіграма, телеграма.

2. Розгадування кросворда.

Марійка Допитлива склала для вас кросворд, розгадавши який ви прочитаєте ім'я жінки зі стоїчним характером, талановитої поетеси, відомої в усьому світі.

 

1) Край, у якому народилася Леся Українка.(Волинь)

2) Назва релігійного свята, на якому в дитинстві побувала Леся.(Водохреща)

3) Найчастіше Леся Українка виступала як прозаїк, драматург чи поетеса?(Поетеса)

4) Із  скількох років Леся почала  писати? (З 9 років)

5) Країна, де жила Леся Українка в останні роки? (Грузія)

6) Хто за походженням була Леся Українка? (Дворянка)

7) 3 якого предмета написала Леся підручник для своєї сестри? (З історії)

8) Де навчалася Леся Українка? (Вдома)

9) Як називається вірш Лесі Українки про захоплення переможеними, але такими, що не здалися, у вік лицарства?(«Мрії»)

10) Що завадило Лесі ходити до школи?  (Недуга)

11)Псевдонім матері Лесі   Українки.(Олена Пчілка)

 12)Прізвище знаменитого дядька Лесі. (Драгоманов)

 Відповідь. Леся Українка

 

VІ. Підсумки уроку. Рефлексія

  1. Слово вчителя

 Лариса Петрівна Косач. Леся Українка. Хіба жила на світі ще така жінка, в серці якої поєдналися б така мужність, така геніальність, такий вогонь і розум, така пристрасна любов , така відданість народові та Батьківщині? Ні. Другої такої на світі не було.

         Кажуть: ти не вмирала ніколи,

         Кажуть: ти , наче пісня, живеш.

         Ніби юність, ясна, смаглочола,

         По країні в майбутнє ідеш.

Тож  будемо  і ми вчитися терпінню , вірі, любові, надії у нашої неповторної Лесі Українки.

2. Технологія «Незакінчені речення».

         1. Для мене Леся Українка – це …

         2. На уроці я навчився…

         3. На уроці я дізнався…

3. Метод «Прес» .

Аргументуйте чи спростуйте тезу «Життя Лесі Українки було безрадісним».

4. Оцінювання.

VІІ. Домашнє завдання. Виразно читати та аналізувати вірші , вивчити напам’ять «Як дитиною, бувало»

 

 

 Урок української літератури у 6 класі                                      

Тема уроку. Леся Українка. Дитинство поетеси, роль родини у її вихованні. «Мрії», «Як дитиною, бувало».

Мета уроку : ознайомити учнів з життям і творчістю видатної письменниці , допомогти їм усвідомити  ідейно - художній зміст і значення поезії Лесі Українки ; розвивати навички виразного читання , коментування ліричних творів, визначення ролі художніх засобів у них ; виховувати почуття любові до батьків, родини, формувати стоїчні риси характеру.

 Обладнання:  портрет письменниці та фото її родини , картина В. Забашти «Лисенко слухає  гру Лесі», епіграф, на папері слова «грація», «стоїчний», «лицар», картина № 6 з комплекту «Ні! Я жива!», плакат «Леся Українка»

Епіграф :  «Се талант наскрізь мужній, хоч не позбавлений жіночої грації  і ніжності» (І. Франко)

Хід уроку

І. Організаційний етап

Емоційне налаштування на співпрацю.

Обмін побажаннями в парах («Побажай мені удачі»)

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Інтерактивна вправа «Займи позицію»

(До дошки виходять за бажанням кілька учнів , займають місце під позначкою «Так», «Ні».)

Теза «Кожен свідомий громадянин повинен знати , вивчати минуле свого народу. Зокрема добре знати життя і творчість духовних світочів, видатних письменників».

         2. Технологія «Мікрофон».

1) Що ви знаєте про Лесю Українку з попередніх класів?

2) Що в біографії поетеси вас найбільше вразило і схвилювало?

3) У чому , на вашу думку, полягає творчий подвиг Лесі Українки?

ІІІ. Мотивація теми, мети уроку

         1. Слово вчителя

         Колись , у далекому- далекому минулому грецький мудрець – філософ Зенон проводив заняття в Афінах. Він говорив, щ повинна мужньо і стійко переносити життєві труднощі, негаразди. Так виник філософський напрям – стоїцизм, а його прибічники стали називатися стоїками. Тепер про людину, яка виявляє стійкість і мужність , незламність волі під час життєвих випробувань , говорять, що вона має стоїчні риси характеру. Саме таким стоїчним характером і володіла Леся Українка.

         2. Звертаю увагу учнів на епіграф уроку.

(Словникова робота . Слово «грація» - чарівність, вишуканість.

Слово «стоїчний» – стійкий, мужній, незламний.)

ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Виступи домашніх  груп учнів «Юні біографи».   (Орієнтовні розповіді)

1- й учень. Леся Українка народилася на чарівній Волині у дворянській сім’ї.     Родина Косачів була незвичайною. Адже дала Україні й світові кількох письменників . Мати Лесі – письменниця Олена Пчілка. Літераторами, громадськими діячами , науковцями були дядько (брат матері) Михайло Драгоманов, брат Михайло Обачний, його дружина . Але найзнаменитішою стала, звичайно, сама Леся Українка.

            У дитинстві вона була бойовим дівчиськом, верховодила навіть у хлоп’ячому гурті. Та ось трапилося нещастя – узимку, під час Водохреща. Дівчинка провалилась, захворіла, і недуга мучила її все життя. Через це вона не відвідувала школи, але наполегливо вчилася сама та з допомогою батьків. Маючи чудові здібності, вона оволоділа кількома мовами , історією, літературою. Вона навіть написала підручник з історії стародавнього світу для своєї молодшої сестри , який пізніше був виданий як посібник для національної школи. Дуже любила Леся грати на фортепіано. Сама складала музику, а з 9 років почала писати вірші.                  

2 – й учень. Мати Лесі, Олена Пчілка, незважаючи на своє дворянське походження, вважала, що її діти мають добре знати життя народу, його звичаї, традиції, любити свій рідний край. Тому вона возила їх у мальовничі місця України, спонукала дочок до оволодіння технікою народної вишивки, до запису слів і нот народних пісень.

            Саме в дитинстві вона наслухалася чарівних розповідей про русалок, лісовиків, потерчат та водяників. Навіть якось уночі побігла сама до лісового озера. Щоб побачити їх. Через важку хворобу Лесі Українці доводилось їздити на лікування до Єгипту, в Крим, у Грузію. Уже дорослою , перебуваючи в одній з таких поїздок, поетеса згадала свої дитячі враження і написала прекрасну поему «Лісова пісня».                                        

            Косачі були збіднілими дворянами , окрім того, постійно потрібні були кошти на лікування Лесі. І все ж , незважаючи на скруту, Леся Українка знаходила можливість     допомагати іншим людям, котрі потребували цього. Вона дбала про те, щоб зберегти пам’ятки української культури, тому запрошувала до себе кобзарів, щоб записати їхні пісні і думи. 

2.Заслуховування розповідей учнів з домашньої групи «Юних літераторів».

1-й учень. (Розповідь з книги М. Олійника  тим часом знайомилася з Ольгою Олександрівною» до слів :  «Стишила гру. Заплуталась, збилася з ритму і , зрештою, перестала зовсім…»- розділ 10)

         - Демонстрація картини В. Забашти «Лисенко слухає гру Лесі»

2-й учень. ( Розповідь з книги М. Олійника «Леся» від слів : «Важко лежати нерухомо…» до  слів : «А час ішов , безрадісні дні  зміняли напівбезсонні ночі…»- 15 розділ).

- Демонстрація ілюстрації , на якій хвора Леся в ліжку (картина № 6)

- Чи зламала недуга Лесю Українку?

3. Слово вчителя. Як бачимо, Леся дуже любила музику. Знайомі пророкували їй майбутнє прекрасного музиканта, стверджували, що музика – її покликання, але…Життя розпорядилось інакше. «До мого фортепіано»  - напише  потім Леся у вірші  , бо тяжка хвороба забере у неї долю музиканта назавжди.

         Але українська культура не втратила митця, вона збагатилася прекрасною поетесою , ім’я якої облетіло світ.

4. Імпровізована сцена.

Леся(співає народну пісню)

                            Ой купався Іван

                            Та й  у воду упав.

                            Охо- хо- хо-хо!

                            Та й у воду упав!

Мамо, а звідки беруться пісні?

Мати. Як то звідки? Люди складають.

Леся. Люди? Я теж хочу!

Мати. Виростеш, то , може, й складеш.

Леся. Ні! Я хочу тепер! Ось послухай, мамо, я вже й початок маю!

                            Гей, козаче, тумо,

                            Горда наша думо!

                            Не йме тобі віри

                            Моє серце…

Мати (обіймає дочку). Гарно. Мов справжня пісня. Тільки до чого ж те «тумо»?

Леся. А як же? Я чула співають :жаба- баба, жито- сито, і в мене: думо- тумо!

Леся. Мамо, мамо! Ось почитаю тобі:

йника «Леся» від слів : «Леся Поблискують черешеньки

                            В листі зелененькім.

                            Черешеньки ваблять очі

                            Діточкам маленьким.

Учитель. Ось так творила маленька Леся.

5. Виразне читання вірша Лесі Українки «Мрії».

6. Аналіз ідейно- художнього змісту твору.

         А. Бесіда.

         1) Хто такі лицарі? Що вам про них відомо?  Яку людину ми називаємо лицарем сьогодні?

- Розповідь учня. ( У середні віки лицарями називали відважних, сміливих, мужніх воїнів, які носили важку зброю(лати, шолом, кольчугу) . Вони були озброєні списом і мечем. У 7 років хлопчиків віддавали на навчання досвідченим воїнам Вони навчали їх їздити верхи, стріляти з лука, метати спис, володіти мечем. Крім військових наук, хлопчиків привчали дотримуватися даного слова, бути ввічливими і тактовними , виручати один одного, шляхетно ставитися до жінки. У наші дні лицарем ми називаємо людину безкорисливу, готову на самопожертву в ім’я іншої, ввічливу, доброзичливу, захисницю слабшого, яка дотримує слова).

         2) Як ви розумієте слово «сперечник»?

         3) Як ви думаєте, чому ліричній героїні ближче до серця переможений, а не переможець?

         4) Які біографічні риси поетеси відображено у вірші?

         5) Як поетеса характеризує дитячі роки?

         6)Як ви думаєте, хто в даному випадку сильніший- переможець чи переможений?

         7) А на чиєму боці ви й чому саме?

         Б. Визначення теми, основної думки.

Тема : зображення мрій ліричної героїні, роздумів над сенсом життя. За яке необхідно боротися  до останньої краплі крові і обов’язково вірити в жадану перемогу.

Основна думка: уславлення мужності , героїзму, впевненості, віри в перемогу лицаря, його критика тих, хто пролив «кров не за рідний край».

В. Аналіз художніх засобів (письмово)

- Учні письмово розподіляють за видами:

Дитячі любі( роки); незвичайного, дивного; таємницею укриті; вродливі (королівни); розум очарували; гордих (переможців); розпростертий, прибитий; Здайся! Убий, не здамся!

 

Епітети

Метафори

Окличні речення

 

 

 

 

7. Виразне читання напам’ять вірша “Як дитиною, бувало».

8. Аналіз твору. Робота в парах.

 

 

 

Питання для роботи .

1) На скільки умовних частин можна поділити вірш? (На дві) Які риси характеру ліричної героїні виявляються у І частині вірша? (Гордість, стійкість, витривалість, терплячість)

2)Які зміни відбуваються з ліричною героїнею у ІІ частині? (Вона забуває давню гордість, боїться когось образити сміхом, насмішкою, схильна до прощення, тому плаче, щоб не сміятися над людськими вадами)

3) Художні особливості поезії. (Риторичні запитання: «Що болить?», метафори : «біль доходив», «зірватись має …епіграма», епітети: «злий жарт», «епіграма гостра,злобна»)

4) Тема вірша. (Болючі переживання поетеси з приводу власного здоров’я; намагання героїні боротися через силу з хворобою, яка її  спіткала в дитинстві )

5) Ідея твору. (Уславлення сили волі, терпимості, наполегливості дівчинки в боротьбі зі своєю хворобою).

 

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Гра «Третій зайвий»

 А) лихо, бувало,тихо;

Б) признавалась, сміялась, топталась;

В) драма, епіграма, телеграма.

2. Розгадування кросворда.

Марійка Допитлива склала для вас кросворд, розгадавши який ви прочитаєте ім'я жінки зі стоїчним характером, талановитої поетеси, відомої в усьому світі.

 

1) Край, у якому народилася Леся Українка.(Волинь)

2) Назва релігійного свята, на якому в дитинстві побувала Леся.(Водохреща)

3) Найчастіше Леся Українка виступала як прозаїк, драматург чи поетеса?(Поетеса)

4) Із  скількох років Леся почала  писати? (З 9 років)

5) Країна, де жила Леся Українка в останні роки? (Грузія)

6) Хто за походженням була Леся Українка? (Дворянка)

7) 3 якого предмета написала Леся підручник для своєї сестри? (З історії)

8) Де навчалася Леся Українка? (Вдома)

9) Як називається вірш Лесі Українки про захоплення переможеними, але такими, що не здалися, у вік лицарства?(«Мрії»)

10) Що завадило Лесі ходити до школи?  (Недуга)

11)Псевдонім матері Лесі   Українки.(Олена Пчілка)

 12)Прізвище знаменитого дядька Лесі. (Драгоманов)

 Відповідь. Леся Українка

 

VІ. Підсумки уроку. Рефлексія

  1. Слово вчителя

 Лариса Петрівна Косач. Леся Українка. Хіба жила на світі ще така жінка, в серці якої поєдналися б така мужність, така геніальність, такий вогонь і розум, така пристрасна любов , така відданість народові та Батьківщині? Ні. Другої такої на світі не було.

         Кажуть: ти не вмирала ніколи,

         Кажуть: ти , наче пісня, живеш.

         Ніби юність, ясна, смаглочола,

         По країні в майбутнє ідеш.

Тож  будемо  і ми вчитися терпінню , вірі, любові, надії у нашої неповторної Лесі Українки.

2. Технологія «Незакінчені речення».

         1. Для мене Леся Українка – це …

         2. На уроці я навчився…

         3. На уроці я дізнався…

3. Метод «Прес» .

Аргументуйте чи спростуйте тезу «Життя Лесі Українки було безрадісним».

4. Оцінювання.

VІІ. Домашнє завдання. Виразно читати та аналізувати вірші , вивчити напам’ять «Як дитиною, бувало»

 

 

 

 

 

 

 

Категорія: 6 клас | Додав: Ivanchenko (21.11.2014)
Переглядів: 4770 | Рейтинг: 4.7/1598
Всього коментарів: 0
avatar
Пошук
Вхід на сайт
Свята в Україні
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Корисні посилання