П`ятниця, 25.07.2025, 21:54
Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт учительки української мови та літератури Іванченко Валентини

Категорії розділу
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 36
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Конспекти уроків

Головна » Уроки » 11 клас

Яскравий світ художнього слова Ліни Костенко Розмаїття лірики поетеси.

 

Урок української літератури в 11 класі

 

Тема уроку. Яскравий світ художнього слова Ліни Костенко. Розмаїття лірики поетеси.

Мета уроку: допомогти учням пізнати розмаїтий світ  поезії  Ліни Костенко, особливості її поетичної мови, у якій поєднується високий інтелект, жіноче серце, поетичний темперамент; розвивати навички ідейно - художнього аналізу поезій; виховувати високі духовні ідеали.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Вид уроку: урок - дослідження

Обладнання: комп’ютери, слайдові презентації,  вислови про поезію(епіграфи), тести, портрет Ліни Костенко, репродукція зображення Богоматері з дитям, аудіозапис  пісні «Степом, степом», пісня «Я стужився, мила, за тобою» на слова  Д. Павличка , вислови - цитати (афоризми  Л. Костенко)

Епіграфи:

         Поезія – рідна сестра моя.

         Правда  людська – наша мати.

                            Ліна Костенко

                     Поезія - це завжди неповторність,

                             якийсь безсмертний дотик до душі.

                                               Ліна Костенко

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1 .Психологічна настанова щодо вивчення теми.

         Сьогодні у нас з вами непроста робота. Перш ніж розпочати її, ми маємо пам’ятати , що під час співпраці слід бути взаємно ввічливими, добрими. Подивіться одне на одного й посміхніться.

2. Поетична хвилинка (читає учениця)

Ліна Костенко «Не треба думати мізерно»

                   Митцю не треба нагород,

                   Його судьба нагородила.

                   Коли в людини є народ,

                   Тоді вона уже людина.

                            Не треба думати мізерно.

                            Поезія - це світло, як любов.

                            О, то не є розмовка побутова!

                            І то не є дзвінкий асортимент

                            Метафор, слів, - на користь чи в догоду.

                   А що , не знаю. Я лиш інструмент,

                   В якому плачуть сни мого народу.

                   Яка різниця - хто куди пішов?

                   Ви думали - поет

                   Ні за холодну воду.

                   Сидить собі поет

                   Пописує «стишка»?

Поети - це біографи народу,

У нього біографія тяжка.

- Як бачите, поетеса не уявляє себе поза інтересами народу. У цьому поетичне кредо Л. Костенко.

Справді , нелегко, але й дуже почесно бути «біографами народу».

ІІ. Повідомлення  теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності, завдання на уроці

         Вступне слово вчителя.

         «Чоловічий розум, жіноче серце, а до того ще й нестримний темперамент - це поезія Ліни Костенко, - так характеризує творчий стиль поетеси літературознавець Галина Гордасевич. Отож нам належить пізнати художній світ авторки, глибину проблем, поставлених у творах поетеси, для якої «долання висоти стало нормою».

         Сьогодні ми відчинимо двері у дивовижний яскравий світ художнього слова видатного українського Митця Ліни Костенко.

         Проблемне питання : «Як же треба жити?                            

                 ♦  Відповідь шукайте, досліджуючи поезії

  • Яким ж було кредо Ліни Костенко?

 

ІІІ. Опрацювання нового матеріалу

1. Слово вчителя

         На нинішньому поетичному олімпі України серед інших майстрів слова вже кілька десятиліть живе Ліна Костенко як «нерозгадане чудо», «голос народу». Маючи воістину Божий дар слова, Ліна Василівна є ще лицарем честі, взірцем громадянської мужності. Таким поетом може пишатися будь - який народ світу , бо він є спадкоємцем кращих традицій не лише своєї нації, а й усього людства.

         Вслухайтесь у слово поета, серцем доторкніться його чар, вдумайтесь у його глибокий зміст - і вам відкриється багато таємниць, життєвих і поетичних. Девізом нашої розмови нехай стануть слова: «Бувають , може, й кращі голоси, але такого другого немає!»

 

2. Перед вами портрет Ліни Костенко  (Слайд № 1)

         Описати за портретом зовнішність поетеси. ( Вимогливо - глибокі  сірі проникливі очі, грива густого хвилястого каштанового волосся, класичне розкрилля брів і півусмішка людини, яка багато пережила і знає ціну собі в цьому світі. У поставі гідність , сила і жіноча мякість)

Така зовнішність поетеси. А яким же був внутрішній світ великого митця.

Отож запрошую вас у поетичний світ Л. Костенко.

                   Я    в людей не проситиму сили,

                   Я нічого в житті не просила,

                   Як не просять гранітні схили,

                   Щоб у спеку дощі їх зросили.

                   Я в людей попрошу тільки віри

                   В кожне слово, почуте від мене,

                   В кожний погляд очей моїх сірих,

                   В кожну ласку рук не студених.

- Вам сподобалися вірші поетеси?

         Уже в перших книжках Л. Костенко постала перед читачами поетом чесним і безкомпромісним , мислячим і самобутнім. Усі переконалися, що в українську поезію прийшов справжній майстер слова.

- Зараз пригадаємо , які   збірки поетичних творів  і коли видані.

3. Слайд №2     

Пригадати збірки  поетичних творів Л. Костенко.

        

Рік видання

 Назви поетичних збірок

 

1.

1957р.

«Проміння землі»

2.

1958 р.

«Вітрила»

3.

1961 р.

«Мандрівки серця»

 4.  

1977 р.

«Над берегами вічної ріки»

5.

1980 р.

«Неповторність»

6.

1987 р.

«Сад нетанучих скульптур»

7.

1989 р.

«Вибране»

 

4. Перед вами слайд №3. На ньому план до теми «Розмаїття лірики Ліни Костенко».

         Здається, немає в літературі таких тем чи проблем, яких би поетеса  не торкнулася прямо чи опосередковано. Це теми історичної пам’яті  й екології, осмислення героїчного минулого і призначення митця , кохання і зради.

 

Слайд №3

План до теми «Мотиви лірики Ліни Костенко»

1. Мотиви          лірики Ліни Костенко:

а) відлуння війни  в сьогоденні («Пастораль 20 сторіччя», «Тут обелісків ціла рота»);

б) філософська заглибленість у сутність проблем життя ( «Життя іде і все без коректур», «Вже почалось , мабуть, майбутнє»);

в) інтимна лірика («Світлий сонет», «Розкажу тобі думку таємну», «Моя любове, я перед тобою»)

2. Оригінальність художнього світу поетеси та особливості поетичної мови.

 

5.  Випереджувальні завдання. Ви були об’єднані у групи , кожна з яких опрацьовувала вдома поезії відповідно до певної теми.

         Наступний слайд №4 - це план аналізу поетичного твору. За цим планом  кожна група повинна проаналізувати поезії.

Слайд №4

План аналізу поетичного твору

1. Вид поезії.

2. Тема твору.

3. Сюжетна основа твору (якщо вірш сюжетний)

4. Ліричний герой. Хто він і який?

5. Які мовні засоби сприяють емоційному наснаженню твору?

6. Віршовий розмір, особливості рими.

7. Своєрідність художньої форми.

8. Провідна думка твору.

 

6. Слово вчителя.

         Стежина Л. Костенко (підлітка) на самому початку життя перетнулася з війною. Дитяча пам’ять увібрала в себе болючі деталі, жорстокі картини. То ж поетеса кладе на папір свої болючі спогади про жахіття війни, що залишили непогасний слід у серцях мільйонів  («Мій перший вірш, написаний в окопі»)

         Страшна війна закінчилася перемогою , але ще й дотепер відлунює то стуком милиць по бруківці, то іржавими залишками  «заліза» на полях бойовищ, то трагедіями повоєнних вибухів. Бо скільки ж тієї зброї розкидано по ровах, лісах, садках.

- Аудіозапис пісні «Степом, степом»

7. Виступи груп.

І група

1) Словникова робота - слайд №5

Слайд №5

Словникова робота.

Пастораль -в літературі твір на ідилічний сюжет з сільського життя; ідеалізоване зображення чарівних і безтурботних пастушків і пастушок , які грають, співають, кохаються на лоні квітучої природи.

Пастораллю 20 століття назвала Л. Костенко свій глибокозмістовний твір,  який своїм змістом різко контрастує, не йде ні в які аналоги зі стародавніми ідиліями. Там життя , поезія кохання, а тут смерть - смерть страхітлива, жахлива.

 

2) Читання та  ідейно - художній аналіз поезій «Пастораль двадцятого сторіччя» та «Тут обелісків ціла рота»

3) Додаткові питання 

 •  Які художні деталі цього вірша вас вразили?    

 •  У чому бачить промінчик надії поетеса?

 •   З якою метою використовує авторка анафору у вірші «Тут обелісків ціла рота»? (Підсилює емоційну напругу твору, сприяє композиційній стрункості й поетичній простоті та довершеності вірша)

4) Слайд № 6 - репродукція зображення Богоматері з дитям

                  У чому ви вбачаєте співвіднесеність цієї картини з ідейним звучання вірша ? (Вічність, безперервність людського роду на землі)

  Учнівська презентація про ікону з образом Вишгородської Богоматері

 

Зображення Святої Марії – Богоматері були найулюбленішими в іконописному мистецтві країн християнського світу.

Однією з найвідоміших ікон є образ Богородиці Елеуса, яка відома ще як Вишгородська (Володимирська) Богоматір.

Композиція зображує Богоматір із маленьким Ісусом, які тісно притулилися один до одного і торкаються щоками. За давніми легендами та переказами , ця ікона прославилася великою чудотворною силою, захищаючи людей від лиха й надихаючи їх на подвиги.

Літописи свідчать про її Візантійське походження. На початку 12 ст. ікону було привезено з Константинополя до князівської церкви у Вишгороді, що під Києвом . Та згодом суздальський князь Андрій Боголюбський , зруйнувавши Київ, загарбав ікону і перевіз її до своєї вотчини у м. Володимир на Клязьмі. З того часу ікона й отримала назву «Володимирська Богородиця».

Талановитий майстер відобразив на іконі  найвищі цінності – красу життя і материнської любові. Богородиця виражає безмежну тугу за долю дитини.

ІІ група

1) Словникова робота  - слайд №7

Слайд №7

Словникова робота.

Медитація - форма філософської лірики, в якій поет висловлює свої роздуми над проблемами людського буття.

Коректура - правка

Фронди - непринципова , несерйозна опозиція, опозиція з особистих мотивів.

Жиронди- політичні угрупування , що переходять на бік контрреволюції.

Ерзац – неякісний замінник

 

2) Читання та ідейно - художній аналіз поезій «Життя іде і все без коректур», «Вже почалось, мабуть, майбутнє».

3) Додаткові питання 

 •   Поетеса підкреслює, що людське життя пишеться без чернетки, що у минулому вже неможливо щось змінити. Чи може така думка бути певною пересторогою? Якою саме? Якою мірою пересторога стосується митців?

ІІІ група.

1) Слово вчителя.

         Про кохання всевладне, всемогутнє, прекрасне, жагуче, сумне, тривожне сказано і написано багато. Мав рацію М. Горький, коли сказав: «Від любові до жінки народилося все прекрасне на землі.» Так, все прекрасне. Тому вона й Божа матір, і Мона Ліза, й Джоконда, й Венера, й Ярославна, Роксолана, Наталка Полтавка, Наташа Ростова, Ганна Закревська , Мавка, Джульєтта.

         Мудро про кохання висловився В. Сухомлинський: «Любов повинна назавжди , на все життя залишитися для людини найсвітлішим, найінтимнішим і недоторканим».

         У вінок кохання влітає і свій неповторний голос Л. Костенко.

         Любов її героїнь - це симфонія почуттів. Свято. Полон. Шаленство. Хвороба. Сон. Чаклунство. Це самозреченість і відчай, втіха і смуток, беззахисність і сила, безмежжя  ніжності, викликаної співзвучністю двох душ, які озиваються назустріч одна одній.

                   Який важкий , який ласкавий погляд,

                   Які повільні, зважені слова!

                   Один якийсь малесенький недогляд -

                   Жагучий смуток душу залива.

                   А день як день. Розмова розумова.

                   І раптом очі - вибухом стихій.

                   Ти хто такий - зальотник Казанова?

                   Чи той єдиний, той на світі мій?

                   Ці дивні очі, келихи трутизни.

                   Настояні на сонці і журбі.

                   Чого шукаєш - флірту чи вітчизни?

                   Навіщо так? Мені не по собі.

                   Як пятиборців, погляди розводжу,

                   Перемогла, не знаю, чи здаюсь.

                   Минають дні… Забуть тебе не можу.

                   Минають дні… Згадать тебе боюсь.

2) Пісня «Я стужився, мила, за тобою» на слова Д. Павличка, муз. виконує вчитель)

3) Аналіз поезій «Світлий сонет», «Розкажу тобі думку таємну», «Моя любове, я перед тобою» за питаннями слайду № 8

 

Слайд №8

•   Нерозділене кохання - це драма душі. То в чому ж щастя?

• Чому, попри драматичного стану ліричної героїні, загальний настрій вірша «Світлий сонет» - оптимістичний?

•   Яким ви собі уявляєте щасливе кохання?

•   Зіставте поезії «Світлий сонет» та «Розкажу тобі думку таємну»: що в них спільне, а що відмінне?

•   Яким ви  бачите почуття «на сьогодні, на завтра, на вік»?

•  Як розумієте слова : «Не дай мені заплутатись в дрібницях…», «Не ошукай і крил не обітни…»?

4)  Учнівська презентація про особливості лірики поетеси.

Особливості лірики поетеси

• важливість проблематики;

• філософське осмислення життя і його цінностей;

• щирість вислову;

• стрункість композиції

Особливості поетичної мови

А) метафоричність;

Б) ємкість і лаконічність фрази;

В) афористичність вислову

Афоризми з поезій

  1. Життя іде і все без коректур,

 І як напишеш, так уже і буде.

2) Поезія – рідна сестра моя.

   Правда людська – наша мати.

3)Людина від спокійного життя

    Жиріє серцем і втрачає талію.

4) Поезія – це завжди неповторність,

    Якийсь безсмертний дотик до душі.

 

 

Афоризми на дошці:

1)Я трохи звір. Я не люблю неволі. Я вирвуся, хоч лапи відгризу.

2) А я не хочу пошепки. А я не хочу крізь грати.

3) Криши, ламай, трощи стереотипи!

4)Я сильна, навіть зла.

Я знаю, слабкість – це одна з диверсій,

А я ще в диверсантах не була.

-  Що ж було життєвим і творчим кредо Л. Костенко?

         Я вибрала Долю собі сама.

         І що зі мною не станеться -

         У мене жодних претензій нема

         До долі- моєї обраниці.

7. « Кредо митця « (записують в зошити)- учнівська презентація

 

                                                           

                                                      Кредо митця

 

 

 

протест проти ідеологічного тиску     служіння правді    викриття   антигуманності

                                               

                             засудження варварської діяльності людини на землі 

 

 

 

                            байдужість                     звироднілість душі                              

  

 

         Життєве і творче кредо поетеси- це свобода і правда, викриття антигуманності, служіння правді.

Розмаїття лірики:

•  вірші - рани

•  вірші - каторжани

•  вірші - заповіти

•  вірші – квіти   

ІV. Закріплення вивченого матеріалу       

Тестові завдання. Слайд №9

1. 16 річне мовчання Л. Костенко було викликане:

         а) хворобою поетеси

         б) від’їздом за кордон

         в) протестом проти існуючого ладу

2. Визначте тему поезії «Життя іде і все без коректур»:

         а) філософська тема

         б) історична

         в) психологічна

3. Л. Костенко удостоєна Державної премії ім. Шевченка за :

         а) збірку «Сад нетанучих скульптур»

         б) книжку «Неповторність»

         в)роман «Маруся Чурай»

4. Поезії «Розкажу тобі думку таємну», «Світлий сонет», «Моя любове»…належать до :

         а) громадянської лірики

         б) пейзажної

         в) інтимної

5. Визначте художній засіб, використаний автором в уривку

         «Душа в словах - як море в перископі.

         І спомин той - як відсвіт на чолі…»:

         а) метафора

         б  епітет

         в) порівняння

6. До якої плеяди українських митців можна зарахувати Л. Костенко?

         а) шістдесятники

         б) футуристи

         в) імажиністи

V. Підсумки уроку. Рефлексія

1.«Мікрофон»

1) Над чим змусила замислитися поезія Л. Костенко?

2)Чи справдилися ваші очікування від уроку?

2.«Мозковий штурм»

 Як же треба жити? (Проблемне питання уроку)

Можливі відповіді учнів.

- Поважати чужі погляди і свободу вибору.

- Жити і творити  за законами совісті, правди, за вищими нормами моралі.

- Мати незалежну вдачу, захищати право бути собою.

- Залишити після себе неабиякий слід.

- Жити по – справедливості, цінувати особистість.

 

VІ. Домашнє завдання

♦ Вивчити вірш «Життя іде і все без коректур» напам’ять , виразно читати  інші вірші , робити ідейно – художній аналіз їх.

♦ Прочитати роман «Маруся Чурай»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Категорія: 11 клас | Додав: Ivanchenko (22.11.2014)
Переглядів: 7108 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 5.0/1479
Всього коментарів: 2
avatar
0
1 larysapapka • 00:35, 12.12.2014
Змістовний, цікавий урок. Відповідає сучасним вимогам.
avatar
0
2 Ivanchenko • 18:22, 15.12.2014
Дякую за схвальну оцінку!
avatar
Пошук
Вхід на сайт
Свята в Україні
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Корисні посилання